Kas isolatsioon läheb halvaks?

Does Insulation Go Bad?

Enamik isolatsioonitüüpe kestab eeldatavasti 80 aastat või kauem – umbes maja keskmine eluiga. See kehtib teatud tingimuste täitmisel. Kui ei, siis isolatsioon laguneb piisavalt, et vajada väljavahetamist.

Does Insulation Go Bad?

Kuidas teha kindlaks, kas isolatsioon on halvaks läinud

Majad annavad tavaliselt märke, et isolatsioon on halvasti läinud. Mõnda on lihtne tuvastada. Teised on veidi peenemad.

Hallitus. Ilmub seintele või lagedele – tavaliselt siis, kui isolatsioon on märg ja kahjustatud. Veekahjustus. Märg pööningu isolatsioon või keldri üleujutus võib isolatsiooni leotada, vähendades oluliselt selle R-väärtust. Mustandid. Süvise tundmine mööda põrandaid võib tähendada ebakvaliteetset või kahjustatud isolatsiooni – sageli akna- ja ukseraamide ümber. Muutlikud temperatuurid. Märkimisväärsed temperatuuride erinevused ruumides võivad tähendada, et seina-, roomamis- või pööningu isolatsioon ei täida enam oma tööd. Küttekulud. Halb soojustus maksab rohkem, sest kütte- ja jahutussüsteemid peavad kauem töötama, et hoida maja soovitud temperatuuri juures. Kontrollige energiaarveid seletamatute suurenemiste suhtes. Külmad pinnad. Külmad laigud välisseintel või lagedel võivad viidata vigasele isolatsioonile või lahtistele tühikutele hoone välispiiretes. Kasutage infrapuna termomeetrit külmade kohtade leidmiseks ilma kipsplaati eemaldamata. Jäätammid. Jää kogunemine katuseservadele või vihmaveerennidest rippuvad jääpurikad. Kehv pööningu isolatsioon laseb pööningule soojust, mis sulatab katusel lume, mis külmub katuseservades uuesti.

Kui kaua isolatsioon kestab?

Isolatsioon võib kesta aastakümneid ja toimida vastavalt ettekirjutusele. Näiteks: 1940. aastate majja paigaldatud R-7 isolatsioon võib olla sama hea kui selle paigaldamise päeval. Kuid see ei vasta ligilähedaseltki tänapäeva ehitusnormidele.

90% USA kodudest on alasoojustatud ja 85% on ehitatud enne 2000. aastat, mil hakkas kehtima kõrgemad isolatsiooninormid. See tähendab, et olemasolev isolatsioon ei tee tänapäevaste standardite kohaselt piisavat tööd. Koodid muutuvad üha nõudlikumaks. Kümme aastat tagasi oli 2 x 4 seinte soojustus R-12. Nüüd on see R-13.

Soojustus võib kesta kuni 100 aastat, kui see jääb kuivaks ja kahjurivabaks. Kodu isolatsiooni uuendamine lisab mugavust ja säästab energiakulusid.

Mis põhjustab isolatsiooni halvenemist?

50-aastase garantiiga soojustus ei tohiks 15 aasta või vähema aastaga halvaks minna. Probleeme põhjustab midagi muud kui toode.

Niiskus

Lekked ja niiskuse imbumine muudavad isolatsiooni halvaks. Leotatud klaaskiul on nullisolatsiooniväärtus. Niiskus kutsub esile hallituse, mis kahjustab isolatsiooni, karkassi ja kipsplaati. Aurutõketeta majad võimaldavad niiskel siseõhul soojustuse niiskeks muuta.

Kahjurid

Enamik kaasaegseid isolatsioone on töödeldud putukate ja näriliste tõrjumiseks. Vanem isolatsioon ei olnud. Näriliste pesad tekitavad külmakohti, õõnestades isolatsiooni ning nende uriin ja väljaheited annavad niiskust ja toitu, mis soodustab hallituse kasvu.

Märg isolatsioon kutsub esile putukaid, näiteks termiite, mis kahjustavad puitkarkassi, mitte isolatsiooni. Hiired kannavad isolatsiooni ära, et mujale pesa ehitada. Aja jooksul eemaldab sipelgakoloonia või mesilased või herilased seinaõõnsuse isolatsiooni.

Paigaldamine

Vale paigaldus põhjustab halva isolatsiooni juba esimesest päevast. Battid tuleb korralikult ära lõigata. Neid ei saa kokku suruda ilma R-väärtust kaotamata. Naastude õõnsuse isolatsioon peab täitma kogu ruumi. Isegi väikseim auk laseb õhul ja niiskusel sisse imbuda.

Kõik vahed ja seina läbiviigud tuleb tihendada. Pööningu isolatsioon peab olema ühtlane ja ventilatsioonisüsteem peab olema piisav. Professionaalsete paigaldajate palkamine maksab esialgu rohkem, kuid säästab aja jooksul raha. Kipsplaadi väljarebimine õige isolatsiooni saamiseks on aeganõudev ja kulukas.

Levinud isolatsioonitüüpide eluiga

Enamik isolatsioonist kestab õige paigaldamise korral aastakümneid ning see jääb kuivaks ja kahjurivabaks.

Klaaskiud

Klaaskiud on kõige levinum isolatsioonitüüp. Klaaskiudvatist isolatsiooni ja lahtist täidist kasutatakse laialdaselt uusehituses ja renoveerimisel.

80-100 aastat. Odav. Lihtne töötada. Imab vett ja hoiab tolmu. Võib muutuda hallitama. Kokkusurumisel kaotab isolatsiooniväärtus.

Tselluloos

Lahtise täidisega tselluloosist isolatsioon on pööningutel ja seintel populaarne "roheline" toode.

20-30 aastat. Keskkonnasõbralik isolatsioon. Kui see märjaks saab, tuleb see välja vahetada.

Mineraalvill

Mineraalvillast isolatsioon imab vähem niiskust kui klaaskiud, kuid sobivate tingimuste korral võib see siiski hallitust tekitada.

Kuni 80 aastat. Kallim kui klaaskiud. Leotamise korral on raske kuivada. Tuleks välja vahetada.

Pihustusvaht

Pihustusvahust isolatsioon tihendab paigaldamisel lüngad ja praod ning jääb pärast kõvenemist paigale.

Kuni 100 aastat. Kallis. Õhukindel. Ei ima niiskust.

Jäigad lauad

Jäika plaatisolatsiooni kasutatakse keldrist katuseni – seest ja väljast, madalamal ja kõrgemal.

Kuni 100 aastat. Ei ima niiskust. Kahjustuse või päikesevalguse käes lagundatakse.

Lamba vill

Kõik naturaalsed lambavillast vatid on keskkonnasõbralikud ja niiskuse kontrollimisel väga tõhusad.

Kuni 100 aastat. Looduslikult hallituskindel. Kontrollib niiskust loomulikult.

Isolatsioon võib aja jooksul halveneda või halveneda või alata halvasti. See võib endiselt hea olla, kuid ei vasta praegustele ehitusnormidele. Olenemata põhjusest suurendab halb isolatsioon energiakulusid, võib olla kulukas remont ja võib suurendada terviseriske.

Laske oma kodu vajaduste kindlaksmääramiseks teha kodu energiahinnang professionaalil või isetegemise projektina.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook