Mis on mikrofiiber?

What is Microfiber?

Mikrokiud on sünteetilistest kiududest valmistatud materjal. See on polüestri ja nailoni (polüamiidi) kombinatsioon. See sisaldab tuhandeid pisikesi kiude ja on tavaline materjal lappide, linade ja mööbli puhastamiseks.

Viimastel aastakümnetel on mikrokiud puhastusmaailmas silmapaistvalt esile toonud, muutudes oma imava ja kriimuvaba puhastusvahendi populaarseks vahendiks. Kuid hype ei lõpe sellega. Siin on ülevaade mikrokiu kasutusviisidest ja eelistest.

Mis on mikrokiud – imav vs vetthülgav

What is Microfiber?

Mikrokiud on tuntud oma puhastusvõime ja suure imavuse poolest. Kuid suure imavuse tõttu võib tunduda vale nimetus, et tootjad kasutavad seda materjali ka mööbli, linade ja spordikaupade jaoks. Lõppude lõpuks ei taha keegi, et nende diivan imab lekke.

Kuid mikrokiud võib olenevalt selle koest olla vetthülgav või imav. Kaks kõige levinumat kudumismustrit hõlmavad lamedat kudumist või poolitamist.

Poolitatud mikrokiudlappides on tuhandeid pisikesi kiude, mis imavad vedelikku, tõmbavad ligi ja kleepuvad tolmu külge. Mõnel on isegi desinfitseerivad omadused. Puhastuslappideks kasutatav poolitatud mikrokiud on käes hoides veidi kareda tunne.

Lamekoeline mikrokiud on see, mida tootjad mööblis kasutavad. Disain tõmbab mikrokiust kiud nii tihedalt kokku, et need tõrjuvad vett, mitte ei ima seda. Selle tulemusel tundub tasase koega mikrokiud katsudes sile, sageli seemisnahataolise tekstuuriga.

Mis kvalifitseerub mikrofiberiks?

Mikrokiud määratakse selle kiudude paksuse järgi. Mõõtmist nimetatakse "denjeriteks", mis vastab ühele grammile 9000 meetri kiu pikkuse kohta. Mikrofiberil on üks denjeer või vähem. Selle kiud on ligikaudu 1/100 inimese juuste läbimõõdust või 1/20 siidi läbimõõdust.

Levinud mikrokiust tooted

Siin on ülevaade kõige tavalisematest mikrokiust valmistatud toodetest.

Mikrokiudlapid puhastamiseks

Mikrokiudlapid sobivad ideaalselt tolmu pühkimiseks, seadmete puhastamiseks, lettide pühkimiseks ja enamiku muude majapidamistööde tegemiseks. Kuna mikrokiud on üks lapp, mis on jagatud tuhandeteks pisikesteks kiududeks, on see ebemevaba. Kuid on erinevaid tüüpe, millest igaühel on oma rakendused.

Kerge mikrokiud sisaldab väikseid lappe prillide, telefoniekraanide ja telerite puhastamiseks. Need versioonid tunduvad katsudes siledad ja lamekoelise kujundusega. Keskmise kaaluga mikrokiudlapid on kõige levinumad ja need, mis teil tõenäoliselt puhastamiseks käepärast on. Neid on erineva kuju ja suurusega ning kuigi need on pehmed, tabavad need kõik vead, kui neid käes hoida. Palus mikrokiudlapid sobivad autode detailide töötlemiseks ja poleerimiseks. Need on pehmed, tunnetades fliisteki materjali. Topeltplüüsist mikrokiudlapid ei vaja puhastamiseks vett. Need sisaldavad pikki ja paksu kiude. Mikrokiust tolmulapid võivad olla erineva koega, mis on võimelised tolmu ligi tõmbama ja kinni püüdma.

Mikrokiust lehed

Mikrofiibrist lehed on pehmed ja niiskust imavad – need ei tunne midagi nagu mikrokiust puhastuslapid. On võimalus, et olete neid varem isegi teadmata kasutanud.

Kuid nagu lappide puhul, on ka mikrokiudlehtede kvaliteedis erinevusi. Näiteks on harjamata linad taskukohased, kuid neil ei ole kallimate harjatud lehtede sametist tunnet. Teine kvaliteeditegur on GSM ehk grammi ruutmeetri kohta. GSM hindab keerme tihedust. Mikrokiudleht, mille GSM on üle 100, on kvaliteetne, alla 90 GSM aga madala kvaliteediga.

Mikrokiust mööbel

Üks esimesi mikrokiu laialdasi kasutusviise oli polster. Mööblibränd UltraSuede hakkas 1970ndatel kasutama mikrokiudu, et luua kunstnahast mööblit, aidates sellega kaasa selle materjali populaarsuse õitsengule.

Mikrokiudmööbel tundub sile, sageli lameda koekujundusega. Leiate selle diivanitest, toolidest, autopolstritest, patjadest, riietest ja muust.

Mikrokiud vs puuvill: kumb on parem

Kuigi isiklikud eelistused on oluline tegur mikrokiust vs puuvillast, on mikrokiud mitmel viisil esikohal.

Puhastamine – Tuhanded kiud mikrokiudlappidel muudavad need puuvillasetest lappidest paremaks. Mikrokiud on kriimuvaba, kui seda hooldatakse vastavalt tootja juhistele. See on ka paremini imav kui puuvill, püüdes kinni niiskust, tolmuosakesi ja baktereid. Lisaks võivad väikesed kiud toimida konksudena, aidates välja juurida kinnijäänud jama.

Kui proovite puuvillase lapiga puhastada suurt mahaloksumist, muutub see läbimärjaks ja määrib vedeliku ära. Mikrokiud on palju parema imavusega.

Linad – kuigi mikrokiust linad on hingavad, hoiavad need kehasoojust kinni rohkem kui puuvillased linad. Seega, kui magate kuumalt, võib puuvill olla parem valik. Positiivne on see, et mikrokiust lehed on kortsumiskindlad ja odavamad kui kvaliteetne puuvill.

Polster – kuna puuvill on looduslik kiud, ei pea see kulumisele vastu nii hästi kui valmistatud materjalid. Enamik tootjaid kombineerib puuvilla teiste sünteetiliste materjalidega, et see paremini kuluks. Puuvillase polstri eelised on see, et see jääb katsudes jahedam ja võtab hästi värvi. Kuid see on ka päikesevalguse pleekimise ja plekkide tekkele vastuvõtlikum.

Mikrokiudpolstrit on erineva disaini ja kvaliteeditasemega. Mikrokiud talub tavalist hõõrdumist palju paremini kui puuvill ning on tavaliselt vetthülgav ja pleekimiskindel.

Kas mikrokiudlapid on antibakteriaalsed?

Mikrokiudlapid ei ole antibakteriaalsed, kuid neil on desinfitseerivad omadused. Selle asemel, et tappa mikroobe, baktereid ja viirusi, saavad nad neid pindadelt eemaldada. Pisikesed kiud korjavad üles ja püüavad mikroobe kinni.

Kuidas pesta mikrokiudlappe

Kuna mikrokiudlapid suudavad nii hästi kokku korjata muid kiude, on parem neid ise pesta. Mikrokiudlappe saad pesta pesumasinas õrna pesupesemisvahendiga. Kuid jäta vahele kangapehmendaja ja pesulisandid. Kangapehmendajad katavad kiud riidele, põhjustades karedust ja väiksemat imavust.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook