Mis on puitkiust isolatsioon?

What is Wood Fiber Insulation?

Puitkiudisolatsiooni tooraineks on okaspuidu jääkpuit. Seda on Euroopas kasutatud alates 1930. aastatest, kus seda hinna ja jõudluse poolest võrreldakse vahtpolüstüreeniga. Põhja-Ameerika ettevõtted nõuavad rohkem, kuna see on imporditud. See muutub, sest vähemalt kolm ettevõtet toodavad praegu USA-s.

What is Wood Fiber Insulation?

Kuidas puitkiust isolatsiooni valmistatakse

Suurem osa puitkiudisolatsiooni toorainest on saepuru, hakkepuit ja saeveskitest ja muudest puidutöötlemisrajatistest kindlustatud raie. Töötlemata okaspuit taandatakse kiududeks; ja seejärel vormitakse vattideks, tekkideks, jäikadeks plaatideks või lahtise täidisega toodeteks.

Puidukiu tootjatel on seda jäätmematerjali alati valmis varustada. Näiteks üks Pella aknatehas USA-s lõikab iga päev üle 190 tonni mändi – palju saepuru. Kasutatakse kahte tüüpi tootmismeetodeid – märg ja kuiv.

Puidukiudtoodete tüübid ja kasutusalad

Puitkiudisolatsiooni valmistamiseks kasutatav tooraine pärineb tselluloosiga samast alusest. Ei tohiks olla üllatav, et neil on ühised sama tüüpi tooted ja kasutusalad. Kogu puitkiudisolatsioonil on suurepärane helisummutus, mis vähendab müra 36 kuni üle 50 detsibelli.

Batts

Puitkiudvatid ja -rullid on saadaval erineva paksusega ja standardsete naastude õõnsuste laiusega 16” ja 24”. USA-s toodetud bataatide R-väärtus on kuni R-4,0 tolli kohta. Need on valmistatud kuni 95% okaspuukiududest, sideainest, booraksist ja parafiinvahast – kas painduvast või pooljäigast. Puuduvad toksiinid ega kahjulikud kiudained.

Lahtine täidis

Lahtise täidisega puidukiu R-väärtus on R-3,8 tolli kohta. See on tihedalt seintesse, sarikatesse ja põrandatesse pakitud ning seda paigal hoidva võrguga. Seda kasutatakse ka sissepuhutava pööningupõranda isolatsioonina. Rohkem R-väärtust väiksema mahuga kui lahtise täidisega klaaskiust isolatsioon. Sarnane R-väärtus ja maht tselluloosi lahtise täidisega isolatsiooniga. Seda töödeldakse boraadiga, et saavutada A-klassi tulekindlus. Boraat tõrjub ka putukaid ja närilisi.

Jäigad lauad

Puitkiust jäigast plaadist isolatsiooni R-väärtused on R-3,4 – R-3,7 tolli kohta. Lauad on 2' laiused, 4' või 8' pikad ja kuni 10" paksused ning saadaval on täpi ja soonega või põkkservadega. Need koosnevad okaspuukiust, PMDI liimist ja parafiinvahast. Kasutatakse pidevaks välisisolatsiooniks, katuseisolatsiooniks ning seinte, põrandate ja lagede jaoks.

Neid ei saa kasutada välissoojustusena, mis on madalam kvaliteediklassist ja neid ei soovitata kasutada võimalike niiskusprobleemide tõttu keldrisiseseinte jaoks.

Puitkiust isolatsiooni kasutusalad

Puitkiudisolatsiooni kasutatakse samadel viisidel ja kohtades nagu traditsioonilist isolatsiooni. Kasutage siseseinte heliisolatsiooniks mis tahes puitkiudisolatsiooni. Eriti kasulik magamistubades, vannitubades, kodukinodes ja muusikatubades.

Batts and Rolls

Batt- ja valtsitud puitkiudisolatsiooni kasutatakse naastude õõnsustes, sarikate õõnsustes ja talaõõnsustes. Neid kasutatakse ka pööningupõrandate soojustamiseks. Üksteise suhtes risti paigaldatud topeltkiht 5,5” materjalist isoleerib pööningu R-44 suhtes.

Lahtine täidis

Lahtise täidisega puitkiud on suurepärane võimalus pööningupõrandate jaoks. See voolab kergesti ümber takistuste ning täidab lüngad ja praod. Seda saab tihedalt pakendada seina-, sarikate- ja põrandaõõnsustesse. Seda ei saa kasutada märjana nagu tselluloos, seega on vaja kaitsevõrku. Boraadiga töötlemine annab sellele A-klassi tulekindluse ja on vastupidav hallitusele, hallitusele ja kahjuritele.

Jäigad lauad

Kasutada pideva välisseinte ja katuse isolatsioonina. Seda saab kinnitada naastude, sarikate ja talade sisepindadele ning kasutada betoonpõrandate isoleerimiseks. Mõned tootjad lõikavad tahvlisse eelnevalt põrandakütte paigaldamiseks sooned. Puitkiust jäikaid plaate ei saa võimalike niiskusprobleemide tõttu kasutada betoonplaatide, näiteks polüstüreeni all.

Puitkiudisolatsiooni eelised

Puitkiudisolatsioonil on palju atraktiivseid omadusi. Mõned neist hõlmavad järgmist:

R-väärtused. Võrreldes soodsalt traditsiooniliste isolatsioonitoodetega nagu klaaskiud, tselluloos ja mineraalvill. Niiskuse kontroll. Auru läbilaskev. Lubab niiskust sisse, kuid see võib tagasi tulla. Võib absorbeerida niiskust kuni 15% oma massist ilma R-väärtust kaotamata. Keskkonnasõbralik. Sellel on samad eelised nagu enamikul puittoodetel – ohutud, taastuvad ja looduslikud. Lisandid on samuti looduslikud. Biolagunev. Korduvkasutatav. Kompostitav. Paigaldamine. Lihtne ohutu paigaldus. Ei mingit spetsiaalset turvavarustust, välja arvatud soovi korral mask. Ei vaju ega setti. Stabiilne. Säilitab oma esialgse suuruse. Ei kahane. Heliisolatsioon. Tagab erakordse helisummutuse. Mürasummutus kuni 50 detsibelli.

Probleemid puitkiudisolatsiooniga

Nagu paljude teistegi esilekerkivate isolatsioonitehnoloogiate puhul, on hind ja kättesaadavus probleeme. Puitkiust jäigad plaadid maksavad sõltuvalt paksusest vahemikus 4,25–6,75 dollarit ruutjala kohta. See on ainult materjalikulu.

Seda on raske kätte saada, sest suurem osa sellest tuuakse ikka Euroopast sisse. Sageli müüakse seda ainult kaubaaluste kaupa. Tagastusi pole. Nii et kui tellite liiga palju, võite sellega jänni jääda.

Hinnakujundus, saadavus ja tarneprobleemid peaksid paranema, kui USA-s alustab rohkem tootjaid. Selle kirjutamise seisuga on USA-s ainult viis puitkiudisolatsiooni tootjat, millest enamik asub kirdeosas. Puitkiud on raske, mistõttu on üle ookeani ja/või maakonna laevandus kulukas.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook