Teisesed värvid: looge silmatorkavaid värviskeeme

Secondary Colors: Create Striking Color Schemes

Sekundaarsed värvid luuakse kahe põhivärvi segamisel. Saate kasutada sekundaarseid värve, et lisada oma sisekujundusele sügavust ja huvi ning luua soovitud meeleolu. Sekundaarsed värvid ühendavad põhivärvide vahelise kauguse ja loovad värvilahendustes silmatorkava kontrasti. Need värvid on ka kasulik viis põhivärvide temperatuuri muutmiseks.

Secondary Colors: Create Striking Color Schemes

Sekundaarsete värvide põhitõed

Mis on sekundaarsed värvid? See sõltub sellest, millist mudelit kasutate. On mitu erinevat värvimudelit, mis toodavad erinevat tüüpi sekundaarseid värve. Eksperdid määratlevad need värvimudelid selle järgi, kas need on liitvad või lahutavad värvisüsteemid.

Additive and Subtractive Color Models

Lisavärvid: RGB mudel

RGB-mudelit nimetavad eksperdid lisavärvimudeliks. See tähendab, et saate luua värve, lisades valgust erinevatel viisidel, et luua erinevaid toone. See on mudel, mida tehnikud kasutavad digitaalkuvarite jaoks. Selle mudeli põhivärvid on punane, roheline ja sinine. Need kolm värvi toodavad koos valget valgust. Selle mudeli sekundaarsed värvid saadakse põhivärvide omavahel segamisel. Punane ja roheline toodavad kollast, roheline ja sinine tsüaani ning punane ja sinine magenta.

Subtraktiivsed sekundaarsed värvid

Füüsilistes meediumites (nt trükis, tekstiilis või värvides) olevate värvide määratlemiseks kasutame lahutavaid värve või lahutavaid värvisegamise mudeleid. Need kandjad kuvavad värve pigem värvilaineid neelades kui neid peegeldades. Nendes meediumites näeme erinevaid värve, sest kui pigmendid neelavad valgust, eemaldavad nad teatud lainepikkused, mis on seotud teiste värvidega. Ülejäänud valgus jõuab vaatleja silma teatud värvina. Lahutavaid värvimudeleid on kahte tüüpi.

1. CMY või CMYK värvimudel

CMY või CMYK mudel on mudel, mida tehnikud kasutavad värviprintimiseks. See mudel katab osaliselt või täielikult värvid valgel taustal. Teisisõnu vähendab tint teatud värvides valgust, mis peegeldub tagasi vaataja silma, andes tulemuseks soovitud värvi. Selles mudelis on põhivärvid tsüaan, magenta, kollane ja mõnikord must. Kõigi kolme värvi kombinatsioon on must. Punane, roheline ja sinine on sekundaarsed värvid, mis tekivad, kui segate iga põhivärvi teise põhivärviga.

2. RYB värvimudel

RYB mudel, mis tähistab punast, kollast ja sinist, on mudel, millega enamik inimesi on tuttavad. See on veel üks lahutav värvimudel, mida kasutavad kunstnikud ja sisekujundajad. Selles mudelis segunevad põhivärvid oranžiks, roheliseks ja lillaks. See mudel on meie jaoks kõige kasulikum, kuna see on värviratta aluseks. Värviratas sisaldab tegevuskava selle kohta, kuidas saaksime kõige paremini kasutada sekundaarseid värve silmatorkavate värviskeemide loomiseks.

Sekundaarsete värvide loomine

Praeguseks teame, et kahe põhivärvi segamisel saadakse sekundaarne värv, kuid neid värve saab segada erineval viisil. Kahe põhivärvi segamisel võrdsetes osades saadakse põhivärv.

Traditsioonilises RYB mudelis saadakse punase ja kollase segamisel oranž, kollase ja sinise kokkusegamisel roheline ning sinise ja punase segamisel lilla. Siiski saate seda valemit muuta, et saada nüansirikkam sekundaarne värv, mis kaldub jahedas või soojas suunas. Näiteks kui segate roheliseks sinise ja kollase, võite kasutada rohkem sinist kui kollast, et saada roheline, millel on jahedamad alatoonid ja sinakasrohelisem toon. Teise võimalusena võite suurendada kollase kogust rohelises segus kollase tooniga soojaks roheliseks.

Kuidas ma saan kasutada sekundaarseid värve?

Sekundaarsed värvid on teie disainiarsenalis üks parimaid tööriistu. Need värvid töötavad koos täiendavate põhivärvidega, et luua julge kontrast. Kasutame RYB mudelit, kuna seda kasutavad sisekujundajad traditsioonilise värviringi alusel. Selles mudelis on sekundaarsed värvid oranž, roheline ja lilla.

Kolme värvi reegel

Kolme värvi kasutamine annab sisekujundusele tasakaalustatud värvilahenduse. Kolme värvi kasutamisel on kõige parem rakendada reeglit 60-30-10. See tähendab, et üks värv on domineeriv, järgmine värv toetab seda domineerivat värvi ja kolmas kuvatakse kogu kujunduse jooksul väikeste värvipoognatena. Seda kujunduspõhimõtet saate kasutada kõigis kolmes meie soovitatud meetodis. Domineerivad ja toetavad värvid saate valida enda värvitaluvuse ja -maitse järgi.

Täiendavad värviskeemid koos sekundaarsete värvidega

Complementary Color Schemes with Secondary ColorsCory Connori kujundused

Täiendavad värvid leiate värvirattalt otse üksteise vastas. Need on ühed kõige julgemad värvikombinatsioonid, kuid võite nende värvide tugevust vähendada, lisades nende täiendavate värvitoonidega neutraalseid värve.

Oranžsinine kreem – oranži ja sinise toonid töötavad hästi koos, kuna sinise külmad toonid rahustavad oranži elavat ja julget välimust. Roheline Punane Valge – punased ja rohelised toonid löövad kokku. Võimaluste täieliku ulatuse saamiseks siduge kokku nende värvide ebatavalised toonid, sealhulgas salvei ja põletatud sienna või mets ja rooste. Lilla kollane hall – lilla ja kollane on erksad ja julged värvilahendused, mida saate pehmendada neutraalse nagu halli lisamisega. Selle skeemi rahulikumaks iteratsiooniks valige vaigistatud lilla ja kollane varjund.

Analoogsed värviskeemid sekundaarsete värvidega

Analogous Color Schemes with Secondary ColorsLaura Foxi sisekujundus

Analoogsed värviskeemid ühendavad sarnased värvid. Need värvid leiate värvirattalt üksteise kõrval. Nendel värvidel on sarnane soojus või jahedus.

Oranž punane/kollane soe valge – looge soe ja elav värviskeem oranži soojade toonidega, mis on ühendatud punase või kollase ja sooja valgega. See palett lisab päikeselist stiili ka kõige kõvematesse ruumidesse. Lilla sinine/punane hall – lahedad ja rahustavad värvid töötavad koos paljude erinevate disainistiilidega. Erinevad lilla toonid näevad välja vapustavad, täpitavad sinised või punased ja hallid toonid. Roheline Kollane/Sinine Valge – roheline on veel üks rahustav värvivalik, kuid võite lisada kollase värviga erksust või tugevdada vaigistatud maatoone, valides sinised värviaktsentid.

Ühevärvilised värviskeemid koos sekundaarsete värvidega

Monochromatic Color Schemes with Secondary ColorsSuvine Thorteni disain

Monokromaatilised värvilahendused sobivad hästi nii minimalistlike kui ka maksimalistlike kujundustega. Monokromaatilise värviskeemi huviga väljatöötamise võti on iga värvi erinevate toonide kihistamine, et kujundada tekstuursemat kujundust. Kihitage värvi tekstiili, tapeedi, mööbli ja seinakaunistuse abil sama põhivärvi erinevate toonidega. Kui soovite oma valitud põhivärvi intensiivsust lahjendada, lisage kindlasti neutraalseid värve.

Lilla varjund ja varjundid – Lilla kõige populaarsemate toonide hulka kuuluvad lavendel, lilla, wisteria, ametüst, igihali, fuksia, magenta, baklažaan, violetne, indigo ja dubonnet. Apelsini varjundid ja toonid – Populaarsed oranžid toonid, mida saate monokromaatilises oranžis ruumis kasutada, on kõrvits, lõhe, põletatud sienna, korall, aprikoos, virsik, savi, merevaik, mandariin ja liivakivi. Rohelise varjundid ja varjundid – mitmekesiste roheliste toonide levinumad nimetused on sammal, kadakas, mets, salvei, basiilik, piparmünt, smaragd, merevaht, mänd, oliiv ja laim.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook