Buddha kuju ajaloo ja sümboolika uurimine

Exploring the History and Symbolism of the Buddha Statue

Buddha kuju on püha ja sümboolne kujutis Siddhartha Gautamast, ajaloolisest isikust, kes oli usuõpetaja ja askeet. Buddha kujud on tänapäeval vaimse valgustumise, sisemise rahu ja tarkuse sümboliks.

Käsitöölised loovad Buddha kujusid erinevates asendites ja kindlate käeliigutustega, millel on budistlikus ikonograafias sügav tähendus. Käsitöölised üle maailma loovad neid erineva suuruse, materjali ja stiiliga kujusid, et kajastada erinevaid kultuurilisi ja kunstilisi tõlgendusi, mis peegeldavad kõiki piirkondi, kus budism on levinud. Lisaks oma kunstilisele väärtusele on budistlikel kujudel oluline koht ka budistlikus praktikas, meditatsioonis ja pühendumises.

Exploring the History and Symbolism of the Buddha Statue

Buddha kuju lühiajalugu

Siddhartha Gautama sündis Lõuna-Aasias millalgi 6.–4. sajandil eKr. Ta oli kuninglik prints, kuid loobus sellest elust, et saada rändõpetajaks ja müstikuks. Ta õpetas ideid, mis said budistliku uskumuse aluseks. Pärast tema surma tema surnukeha tuhastati ja asetati reliikviakirstudesse ning maeti suurtesse küngastesse, mida kutsuti stuupadeks. Need moodustasid aluse varajastele budistlikele kloostritele.

Kunstnikud hakkasid neid stuupasid kaunistama sümboolsel kujul Buddha kujutistega. Kui budismist tekkisid uued versioonid, hakkasid kunstnikud looma Buddha kujundeid inimese kujul. Varaseimad teadaolevad Buddha kujud valmistati 1. sajandil e.m.a. Buddha kuju uued kunstilised kujutised olid äratuntav sümbol, mis aitas populariseerida ja levitada budismi õpetusi mööda kaubateid üle kogu Aasia.

Aastate jooksul on loodud mitut tüüpi Buddha kujusid. Mõned vanimad Buddha kujud näitavad teda seisvas asendis. Hilisemad Buddha kujud kujutavad teda istumas lootose asendis. Teistel kujudel on Buddha lamavas asendis. Buddha eriline kehahoiak ja käeliigutused omavad sügavat sümboolikat. Kõik Buddha kujud peegeldavad kuju loonud või kasutanud rühma ajalugu ja kultuuri.

Buddha kujude tüübid

Buddha kujusid on neli peamist tüüpi, millel on kindel kehahoiak: kõndimine, seismine, istuv või lamamine. Siin on iga tüübi tähendus ja sümboolika.

Jalutav Buddha kuju

Kõndival Buddha kujul on Siddhartha Gautama kõndimisasendis, üks jalg teise ees. See poos esindab Buddhat kui rändavat õpetajat. See tutvustab Buddha käimasolevat teekonda, kui ta suhtleb maailmaga ja levitab oma õpetusi ühest kohast teise. Kõndiv Buddha kehastab ideid liikumisest, progressist ja vaimse elu dünaamilisest olemusest. Kõndiv Buddha poos tuletab meile meelde, et vaimne elu on ettevõtmine, mis nõuab pidevat pingutust ja tähelepanelikkust.

See on kõige vähem levinud Buddha kuju ja seda kasutatakse peaaegu eranditult Tais. Taist pärit kõndivatel Buddha kujudel on pikad jäsemed ja siledad ovaalsed näod. Paljudel on Buddha parem käsi, mis on välja sirutatud peopesaga, mis annab kindlustunde või rahu.

Seisev Buddha kuju

Seisev Buddha kuju kujutab Buddhat seismas, kaks jalga kindlalt tema all. Buddha peatamise põhjust saab järeldada tema käežeste, mida nimetatakse ka mudrateks, tõlgendades. Kõige tavalisemad seisvate Buddha kujude mudrad näitavad teda rahu andmas, soosingus ning õpetaja ja teejuhina.

Lamav Buddha kuju

Lamavatel Buddha kujudel on kujutatud Buddha, kes lamab paremal küljel ja toetab käega pead. See konkreetne poos sümboliseerib Buddha sisenemist nirvaanasse, lõplikku vabanemise ja kannatuste lõpetamise seisundit. Lamav asend näitab hetke, mil ta saavutab lõpliku valgustatuse ning vabaneb sünni ja surma tsüklist. See poos näitab rahu, mis kaasneb ülima valgustatuse saavutamisega.

Istuv Buddha kuju

Istuv Buddha kuju on kunstis ja arhitektuuris üks populaarsemaid tüüpe. See asend kujutab Buddhat meditatiivses poosis. See esindab valgustumist, mille ta saavutas Bodhi puu all istudes. Istuva Buddha kuju täpne sümboolika oleneb käeliigust ja istumisasendist.

Buddha kuju käežesti sümboolika

Mudradena tuntud käeliigutused on budistliku kuju ikonograafia lahutamatu osa. Need aitavad edasi anda kuju tähendust ning näidata budistlikku õpetust ja ideoloogiat.

Abhaya Mudra – selle käeliigutuse korral sirutab Buddha paremat kätt peopesaga väljapoole ja sõrmedega ülespoole. See žest sümboliseerib kartmatust, kindlustunnet ja rahu. See on üks vanimaid budistlike kujudel kujutatud mudraid. Varada Mudra – Varada mudra käe sümbol tähistab teenete või õnnistuse andmist. Sellel sümbolil on käsi, mille peopesa on väljapoole ja sõrm on suunatud maa poole. Mõnikord on käeliigutusel ka pöidla ja nimetissõrme kohtumine, et luua ring. Varada mudra on sümbol, mida sageli kombineeritakse mudraga. Vitarka Mudra – Vitarka mudra ehk õpetamismudra sümboliseerib tarkuse kuulutamist. See sümbol rõhutab Buddha rolli õpetaja ja juhina. Selle sümboli puhul on käsi välja sirutatud vöökoha tasemel ning sellel on puudutav sõrm ja pöial. Ülejäänud kolm sõrme on suunatud üles. Dhyana Mudra – Dhyana mudra on meditatsioonižest. Selle žesti puhul toetuvad mõlemad käed süles, parem käsi vasaku käe kohal. Mõlemad peopesad on suunatud ülespoole. See mudra esindab sügavat meditatsiooni ja keskendumist. See sümboliseerib tähelepanelikkust, mis võib viia vaimse ärkamiseni. Bhumisparsha Mudra – see käeliigutus tähistab Buddha valgustumise hetke, kui ta istus Bodhi puu all, ja tema võitu pettekujutelmade jõudude üle. Selles sümbolis näete Buddha paremat kätt, mis ulatub maapinnani ja sõrmed on suunatud maa poole. Anjali Mudra – Anjali mudra on tuntud ka kui Namaste või palvemudra. Selle käeliigutuse korral asetatakse peopesad südame lähedale ja surutakse peopesad kokku. Anjali mudra sümboliseerib tänu, austust ja austust. See tähistab meie universaalset sidet üksteisega. Dharmachakra Mudra – käeliigutus sümboliseerib esimest jutlust, mille Buddha pidas, kui pani dharma ratta käima. Selle žesti korral on käed rinna lähedal, nii pöidlad kui ka nimetissõrmed puudutavad ja moodustavad ringi.

Buddha kuju Istumisasendi sümboolika

Istumisasendid või asanad on veel üks viis Buddha kuju tähenduste mõistmiseks. Need poosid annavad edasi Buddha õpetuse, meeleseisundi ja vaimse teekonna erinevaid aspekte.

Padmasana – Padmasana asend ehk lootose asend sümboliseerib puhtust, valgustumist ja vaimset kasvu väljakutsete keskel. Selles asendis on jalad ristatud nii, et jalad toetuvad vastassuunas reiele. Käed on süles. Vajrasana – Vadžrasana ehk teemandiasendis on Buddha, kes istub, jalad volditud ja põlved puudutavad maad. See asend tähistab ärganud meele stabiilsust, tugevust ja kõigutamatust. Rajalilasana – Selles asendis, mida tuntakse ka kuningliku kerguse poosina, istub Buddha, üks jalg risti üle teise ja üks käsi toetub ülestõstetud põlvele. See kehahoiak sümboliseerib kergust, lõdvestumist ja Buddha õpetuste kuninglikku olemust. Adamantne poos – see asend esindab vankumatut sihikindlust ja valgustatuse kõigutamatut olemust. Selle poosi jaoks istub kujund risti jalad troonil, mõlemad käed on süles.

Muud populaarsed budistlikud kujud

Mõned budistlikud kujud kujutavad pigem teisi budistliku ajaloo olulisi tegelasi kui Buddhat ennast. Mõned kõige populaarsemad budistlikud kujud on bodhisattvad. Need on valgustunud tegelased, kes viivitavad oma valgustumist, et teisi aidata. Üks populaarsemaid kujusid on Naerev Buddha. See näitaja on populaarne idapoolsetes tavades, näiteks feng shui. Teiste budistlike kujude hulka kuuluvad arhatid, jumalused ja kaitsjad ning kaitselõvid või foo koerad.

Optimaalsed asukohad Buddha kuju jaoks

Buddha kuju asukoht sõltub isiklikest eelistustest, eesmärkidest ja kultuurilistest tavadest. Buddha kuju ideaalse asukoha kaalumisel tuleb meeles pidada mõningaid häid juhiseid.

Austus ja austus

Ükskõik, millises piirkonnas soovite oma Buddha kuju eksponeerida, valige koht, mis näitab õiget austust, kuna Buddha on paljudes kultuurides austatud tegelane. Mõned võivad otsustada asetada kuju kõrgemale tasemele, näiteks riiulile või kõrgendatud platvormile, et näidata oma valgustatud õpetustele au.

Puhas ja ilma segaduseta

Rahuliku ja rahuliku õhkkonna loomiseks valige koht, mis on segadusevaba. See aitab teil tagada, et see on hea koht mediteerimiseks ja mõtisklemiseks.

Vältige sobimatuid asukohti

Ärge asetage oma Buddha kuju kuhugi, mis on seotud ebapuhta või maise tegevusega. See tähendab, et sellised asukohad nagu köögid, vannitoad, magamistoad ja pesuruumid ei sobi budistlike kujude jaoks.

Toas või väljas

Buddha kujude jaoks sobivad nii sise- kui ka välipaigad. Kuju ümbritseva õhkkonna parandamiseks valige ereda ja loomuliku valgusega siseruumides asukoht. Kasutage spetsiaalselt valmistatud Buddha kuju, et luua aias meditatsiooniruum.

Täiustage Bagua piirkonda

Buddha kujud võivad täiustada teie kodu bagua piirkondi, et aidata teil saavutada oma eesmärke. Valige oma rikkuse nurgaks naerev Buddha kuju, kuna need on traditsioonilised õitsengu ja külluse sümbolid, või asetage istuv Buddha oma õppealale, et sümboliseerida teie pühendumust oma meele parandamisele. Teine optimaalne koht Buddha kuju jaoks on teie koduukse vastas. See on ideaalne viis tervitada head energiat ja kaitsta oma kodu negatiivse energia eest.

Kust osta Buddha kujusid

Buddha kujusid leiate mitmesugustest kauplustest, sealhulgas nii suurtest jaemüügi- kui ka käsitööliste stuudiotest. Siin on mõned meie lemmikvalikutest.

Õues mediteeriv Buddha kuju – sellel Buddha kujul on Buddha meditatsiooniasendis. Meile meeldib see kuju, sest see sobib kasutamiseks nii sise- kui välistingimustes. Sellel on antiikse messingvärviga kerge vaigust korpus. Messingist Sri Lanka Buddha kuju – Lootose skulptuuril on erinevates vormides ja materjalides budistlikud kujud kogu maailmast. See Sri Lanka Buddha kuju on valatud Tai messingist. Sellel on Buddha poollootose asendis ja käed süles, mis tähistab meditatsiooni. Naeruv Buddha kuju – selles Naerva Buddha kujus on viis last, mis sümboliseerivad feng shui viit elementi. See on ideaalne kuju teie kodus tasakaalu loomiseks. Blue Portselan Medication Buddha – see silmatorkav sinine portselanist Buddha töötab nii sise- kui ka välisruumides. Buddha kuju õues – kujul on Buddha lootose asendis, käed vaikselt süles. See kuju on piisavalt suur, et luua teie aeda fookuspunkt.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook