Niiskusekontroll: kas kodu niiskus peab olema?

Moisture Control: A Home Humidity Must?

Niiskuse reguleerimine majas muudab kodu mugavamaks, säästab kütte- ja jahutuskulusid, vähendades energiatarbimist ning hoiab ära hallituse ja hallituse kasvu. Siseruumide niiskuse kogunemisel on palju allikaid.

Moisture Control: A Home Humidity Must?

Niiskuse kontrollimine tähendab tavaliselt rohkem kui ühe niiskuseallikaga tegelemist ja võimalusel nende leevendamist. Lekete kõrvaldamine. Lühemate jahedamate duššide võtmine. Keetmine kaanega pottidel. Nõudepesumasina täitmine. Õhukuivatite ja väljatõmbeventilaatorite kasutamine aitab vähendada maja niiskust ja niiskust. Õhuringlus takistab niiskuse kogunemist.

Kust tuleb niiskus?

Niiskus liigub majja sisse ja välja mitmel viisil. Osa niiskust tekib lihtsalt elades.

Õhu liikumine. Suurem osa seinaõõnsuste niiskusest tekib hoone välispiiretes olevate tühimike, pragude ja aukude tõttu. Õhk liigub kiiresti kõrgrõhualadest madalrõhualadesse. Kehv isolatsioon. Võimaldab sooja ja külma õhuga kokku puutuda, tekitades kondensaadi. Halb ventilatsioon. Tõhusa ventilatsiooni puudumine võimaldab niiskusel koguneda maja sisemusse. Kodu niiskuses. Kodus tekib niiskust dušš, pesu pesemine, toiduvalmistamine, treenimine (higistamine) ja lihtsalt hingamine. Samuti lekib vett seintesse ja torustikku ning koguneb roomamisruumidesse.

Kuidas kontrollida niiskust kodus

Erinevad kliimad kujutavad endast ainulaadseid niiskusprobleeme. Konsulteerimine kohaliku HVAC-eksperdiga on alati hea mõte, kuid kõiki järgmisi soovitusi tuleks arvesse võtta, olenemata asukohast.

Veekindlaks tegemine

Majja lekkiv vesi on pidev niiskuse allikas. Kontrollige pööningut ja katust. Tihendage kõik seina läbiviigud, nagu torud ja ventilatsiooniavad, pihustusvahu või pahtliga. Parandage tuuletõmbega aknad ja ukseraamid. Paigaldage vihmaaknad ja/või soojustage aknad ja uksed uue ilmastikuga. Parandage kahjustatud vooder ja pragunenud krohv, et vältida lekkeid hoone karpidesse.

Veenduge, et hoov oleks majast eemale kaldu, et vältida vee kogunemist ning et kõik vihmaveerennid oleksid puhtad ja töökorras. Laiendage vihmaveetorude äravoolud majast 10' kaugusele.

Roomamisruumid ja keldrid

Roomamisruumid võivad koguneda vett. Roomamisruumi kapseldamine või roomamisruumi isoleerimine hoiab ära niiskuse migreerumise kodu eluruumi. Katke põrand vähemalt 6-millise polüesterkihiga ja isoleerige velje talad.

Betoonist ja betoonplokkidest keldrid võivad lekkida, kui need pole tihendatud. Vundamendi soojustamine ja tihendamine on kõige parem teha välisküljel – see on kallis projekt. Kui leke on väike, saab selle sageli peatada, tihendades seinte sisemust betooniparandustoodetega.

Väljalaskeventilaatorid

Vannitoa ja köögi väljatõmbeventilaatorid tuleb ventileerida majast välja – mitte pööningule –, et niiskus pääseks väljapoole hoone välispiiret. Veenduge, et väliskatted ja sisemised filtrid oleksid puhtad. Laske ventilaatoritel pärast duši all käimist ja toiduvalmistamist töötada vähemalt 15 minutit. Õhutage riidekuivatid väljas ja eemaldage regulaarselt kogunenud kiud.

Seadmed

Niisutid, teatud tüüpi küttekehad ja seadmed, näiteks veekeetjad, lisavad õhku niiskust. Kui akendele ilmub kondensaat, lülitage need võimaluse korral välja. Või vähendage kasutamist miinimumini.

Õhukuivatid

Kuumas niiskes kliimas on õhukonditsioneerid ja õhukuivatid siseõhust niiskuse eemaldamiseks väga kasulikud. Puhastage neid regulaarselt, et vältida hallituse ja hallituse teket filtrites, spiraalides ja kogumismahutites. Hallitusseente eosed võivad masinate taaskäivitamisel kogu maja laiali levida.

Tiraaž

Kütte-, ventilatsiooni- ja õhukonditsioneerimissüsteemid (HVAC) tsirkuleerivad õhku kogu hoone sisemuses. Õhu liikumine aitab hoida akendest ja seintest kondenseerumist. Samuti toovad nad sisse värske õhu ja eemaldavad hoonest niiske õhu.

Niiskus koguneb sageli seintele ja nurkadesse, kus õhu liikumine on halb. Viige mööbel seintest eemale. Külmemas kliimas, kus rasked kardinad vähendavad õhu liikumist, tekib akendele kondensaat ja isegi jää. Hoidke kardinad osaliselt lahti või asetage aknalaudadele väike patareitoitega ventilaator, et sooja õhku üle klaasi liigutada.

Kodu õhuringlust saab parandada ventilaatoritega. Kaks või kolm maja eri osades hoiavad õhu liikumas. (Paljud uued ventilaatorid on peaaegu vait.) Jätke uksed – eriti kapiuksed – lahti.

Vaibad

Vaibad ei hoia ainult mustust. Nad neelavad ja hoiavad niiskust, eriti kui need on asetatud betoonile. Paigaldage betoonile 6 mil poly, seejärel ehitage 2 x 4 s aluspõrand, mis on kaetud vineeriga. Seejärel paigaldage vaip. Või kasutage piirkonna vaipu, mida saab pesta ja kuivatada. Parem valik on muud tüüpi põrandakatted, nagu laminaat, linoleum või plaadid.

Soovitatavad niiskustasemed

Kodu niiskustasemele ei ole kõigile sobivat lahendust. Ideaalse maja niiskuse määramiseks tuleks kasutada välistemperatuuri ja -niiskust. Näiteks: Külmuvad välistemperatuurid ja kõrge siseruumide niiskus põhjustavad akendele kondenseerumist. Paljud inimesed eelistavad majas staatilise elektri vähendamiseks suuremat õhuniiskust. See ei ole alati kasulik valik. Hea õhukuivati aitab vähendada õhuniiskust soovitatud tasemeni.

Välistemperatuurid ja soovitatav siseruumide suhteline õhuniiskus

Temperatuur Niiskus
20o F. 35%
10o F. 30%
0o F. 25%
-10o F. 20%
-20o F. 15%

Niiskus ja tervis

Mugavus pole ainus põhjus kodu niiskuse kontrollimiseks. Liiga palju niiskust ja niiskust kutsuvad esile kahjurid, nagu termiidid, hallituse ja hallituse. Hallitusseente eosed on sageli mürgised. Kuuma niiske õhu hingamine võib olla kahjustatud kopsudega inimestele raske. Kodu niiskuse reguleerimine tasub end ära mitmel põhjusel.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook