Valmis lehtpuidust põrandakatete hooldus- ja hooldusjuhend

Prefinished Hardwood Flooring Care and Maintenance Guide

Viimistletud lehtpuidust põrandakate sisaldab tehases rakendatud viimistlust, mis tagab parema kaitse ja mugava paigalduse. Puidust põrandakate vajab korrapärast hooldust, et säilitada selle välimus ja jõudlus.

Nõuetekohane hooldus ja puhastamine säilitavad teie viimistletud lehtpuidust põrandate esteetilise välimuse. See aitab kaasa ka nende pikaealisusele ja väärtusele. Eelviimistletud lehtpuidust põrandakatete hooldamiseks on olemas parimad tavad.

Prefinished Hardwood Flooring Care and Maintenance Guide

Puhastusvahendid eelviimistletud lehtpuidust põrandatele

Tootjad soovitavad sageli kasutada lehtpuidust põrandatele mõeldud puhastusvahendeid. Küsige tootjalt, kas neil on soovitatud puhastusvahend.

Need tooted ja lahendused sobivad ideaalselt eelviimistletud lehtpuidust põrandatele:

pH-neutraalsed puhastusvahendid Lahjendatud äädika/söögisooda/sidruni lahus Kaubanduslikud lehtpuidust põrandapuhastusvahendid Tolmumopp või pehmete harjastega luud Tolmuimeja Mikrokiudlapp Ebemevabad lapid

Puhastusmeetodid eelviimistletud lehtpuidust põrandatele

1. Niiske puhastamine

Niiske mopimine on perioodiline sügavpuhastusmeetod eelviimistletud lehtpuidust põrandatele. Kasutage niisket moppi, mikrokiudmoppi või tootja heakskiidetud lehtpuidust põrandapuhastusvahendit. Vältige liiga märja mopi kasutamist, kuna liigne niiskus kahjustab puitu.

Pühkige põrand puidusüü poole, et vältida triipude tekkimist ja tagada põhjalik puhastus. Kui kasutate lehtpuidust põrandapuhastusvahendit, järgige tootja juhiseid lahjendussuhete ja pealekandmismeetodite kohta.

Kasutage pH-neutraalseid puhastusvahendeid

Karmid või happelised puhastusvahendid kahjustavad puitu, eemaldades selle viimistluse. Kahjustatud viimistlus muudab põranda vastuvõtlikuks kriimustustele ja plekkidele. Neutraalsete pH-tasemega puhastusvahenditel on tasakaalustatud pH-tase, mis sobib eelviimistletud lehtpuidust põrandatele. Neutraalne pH tagab, et puhastusvahend ei kahjusta ega halvenda põranda kaitsvat viimistlust.

Vältige liigset vett

Viimistletud lehtpuidust põrandad on altid kõverdumisele ja konstruktsioonikahjustustele. Liigne niiskus põhjustab puidu väändumist, paisumist või värvimuutust. Puhastage kokkupõrkel tekkinud lekked pehme lapi või paberrätikuga. Vältige vedelike pikaajalist põrandal viibimist.

2. Iganädalane tolmupuhastus-keemiline puhastus

Regulaarsed pühkimis-, tolmu- ja tolmuimemistehnikad

Mustus, tolm ja praht põhjustavad põrandale kriimustusi. Pidage põranda pühkimiseks või tolmu puhastamiseks korrapärast ajakava. Puhastage kindlasti põranda nurgad ja põrandaliistud.

Pehmete harjastega luudade ja mikrofiibermoppide kasutamine

Valige lehtpuupõrandate jaoks mõeldud pehmete sünteetiliste harjastega luud. Jäigade või karedate harjastega luuad kriibivad põrandapinda. Eemaldatava ja pestava mikrokiudpadjaga moppe on lihtsam desinfitseerida.

Laske harjastel kergelt üle pinna libiseda, et vältida selle kriimustamist. Keskenduge tiheda liiklusega aladele ja sissepääsudele, kus mustus kipub kogunema.

Kõrvaldage lekked ja plekid viivitamatult

Oluline on puhastada lekked või plekid kohe pärast nende tekkimist. Kiire puhastamine ei lase neil läbi viimistluse imbuda.

Pühkige leke kohe pehme niiske lapi või paberrätikuga. Vajadusel kasutage kahjustatud piirkonna puhastamiseks puhastuslahust. Jääkide eemaldamiseks loputage piirkonda puhta niiske lapiga ja kuivatage.

3. Märg puhastamine

Aeg-ajalt märgmoppimine tagab eelviimistletud lehtpuidust põrandatele sügavama puhastuse. Veekahjustuste vältimiseks järgige tootja juhiseid.

Siin on mõned näpunäited eelviimistletud puitpõrandate märgmoppimiseks:

Moppige sõelte suunas: pühkige põrandat puidusüü suunas, et vältida triipude tekkimist ja tagada põhjalik puhastus. Töö osadena: jagage põrand juhitavateks osadeks ja pühkige üks osa korraga. See aitab vältida liigse niiskuse jätmist põrandale pikemaks ajaks. Kuivatage põrand: pärast iga sektsiooni pesemist kasutage pinna kuivatamiseks kuiva mikrokiudlappi või moppi. See eemaldab ülejäänud niiskuse ja takistab vee imbumist puitu. Veenduge, et ruum oleks ventileeritud: avage aknad või kasutage õhuringluse soodustamiseks ventilaatoreid, mis aitavad põrandal kiiremini kuivada. Õige ventilatsioon vähendab niiskusest tingitud kahjustuste ohtu.

Viimistluse ja välimuse hooldus

Viimistluse regulaarne kulumisjälgede ülevaatus

Uurige põranda pinda ja otsige kulumist, kriimustusi, värvimuutusi või tuhmumist. Pöörake tähelepanu tiheda liiklusega kohtadele, nagu sissepääsud ja koridorid, kuna need kuluvad rohkem.

Kasutage kaitsekatteid ja viimistlusvõimalusi

Kaitsekatted ja taasviimistlus säilitavad ja taastavad puidu välimuse. Katted lisavad teie olemasolevale viimistlusele täiendava kaitsekihi. Nad kaitsevad viimistlust kriimustuste, plekkide ja üldise kulumise eest.

Peamised viimistlused on õli-, vee- või polüuretaanipõhised. Õige viimistlus varieerub sõltuvalt teie eelistusest, soovitud läiketasemest ja kuivamisajast. Viimistlemine hõlmab vana kaitsekatte eemaldamist ja uue viimistluse paigaldamist.

Sõltuvalt kulumise ulatusest võite lihvida ja uuesti värvida või teha täieliku viimistluse. Täielik viimistlemine on parim ulatusliku kulumise, kriimustuste või kahjustuste korral.

Lihvimine ja ülekatmine võib olla asjakohane, kui viimistlus on puhas, kuid sellel on kulumisjälgi. See sisaldab kerget lihvimist ja uut viimistluskihti välimuse taaselustamiseks.

Poleerimine ja poleerimine

Poleerimine ja poleerimine eemaldavad pinna vead, kriimud ja tuhmuse. See uuendab pinda ja taastab poleeritud välimuse. Kinnitage masinale puhas pehme poleerimis- või poleerimislapp.

Alustage poleerimist ruumi ühest nurgast ja töötage üle põranda. Poleerige kogu põrand, keskendudes samal ajal nähtavate kriimustuste või tuhmusega aladele. Kontrollige, kas pind on ühtlane. Seejärel kandke läike suurendamiseks ja poleeritud pinna kaitsmiseks värske viimistluskiht.

Kõrvaldage väikesed kriimud ja mõlgid

Parandage põrandal olevad väikesed kriimustused ja mõlgid, kasutades paranduskomplekti. Paranduskomplektid sisaldavad puidutäiteainet, pahtlipulki, vahapliiatseid ja markereid. Kriimustuste ja mõlkide täitmiseks kasutage puidutäitematerjali või pahtlipulka.

Vabanege üleliigsest täiteainest plastikust kaabitsa või pahtlilabidaga ja tasandage ala. Põrandavärvi segamiseks kasutage markereid või pliiatseid. Järgmisena poleerige parandatud ala peeneteralise liivapaberiga. Vältige üleliigset poleerimist, kuna see võib pinda kahjustada.

Keskkonnateguritega tegelemine

Säilitage ühtlane siseruumide niiskustase

Ühtlase siseruumide niiskustaseme hoidmine kontrollib puidu paisumist või kokkutõmbumist. Kuivad tingimused põhjustavad lehtpuu kuivamist ja kokkutõmbumist. Niisuti on abiks kuivadel aastaaegadel, kuna see lisab õhku niiskust.

Puit imab endasse liigset niiskust, mis põhjustab turset. Niiskuse taseme vähendamiseks kasutage õhukuivatit niisketel aastaaegadel või kõrge õhuniiskusega piirkondades.

Pöörake tähelepanu otsesele päikesevalgusele ja UV-kahjustustele

Viimistletud põrandate pikaajaline kokkupuude otsese päikesevalgusega põhjustab pleekimist ja värvimuutust. Kardinad, rulood või UV-kaitsega aknakiled ei lase päikesevalgusel põrandale jõuda. Pöörake vaipu ja mööblit perioodiliselt, et tagada põranda ühtlane vananemine.

Ennetage veekahjustusi ja niiskusega seotud probleeme

Asetage vaibad või matid kõrge niiskustasemega põrandaosadesse, näiteks kööki, vannituppa ja sissepääsudesse. Nad imavad liigset niiskust ja takistavad selle jõudmist lehtpuupõrandale.

Puhastage lekked, et vältida puidu ja viimistluse kahjustamist. Vältige regulaarse puhastamise ajal märgade moppide või liigse vee kasutamist.

Hooajalised kaalutlused ja potentsiaalne mõju põrandakatetele

Puit paisub ja tõmbub kokku niiskuse ja temperatuuri muutustega. Hooajaliste üleminekute ajal võib esineda kerget lõhenemist või kuputamist. Kontrollige põrandal olulisi muudatusi või probleeme ja vajadusel konsulteerige spetsialistiga.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook