Akrüül vs. Lateks: milline on teie projekti jaoks õige?

Acrylic Vs. Latex: Which Is Right for Your Project?

Akrüül- ja lateksvärvid jagavad mõningaid sarnasusi, kuid neil on ainulaadsed omadused, mistõttu igaüks sobib erinevate projektide jaoks.

Acrylic Vs. Latex: Which Is Right for Your Project?

Adhesioon, maksumus, kuivamisaeg ja hoolduse lihtsus on mõned erinevused nende kahe vahel. Meie põhjalik võrdlus aitab teil valida akrüül- ja lateksvärvi vahel.

Lateksvärv lühidalt

Lateksvärv koosneb veest, sideainetest ja pigmentidest. See on ideaalne isetegemise projektide jaoks, kuna see on vastupidav, mittetoksiline ja vajab vähe hooldust. Kõik koduarenduse kauplused pakuvad lateksvärve mitmesugustes viimistlustes ja sadade toonidega.

Kõige populaarsemad lateksvärvide kaubamärgid on Sherwin-Williams, Benjamin Moore, Behr, Valspar, PPG Paints, Dulux ja Dutch Boy.

Milleks lateksvärvi kasutatakse?

Lateksvärv sobib kõige paremini siseruumide, puidu, krohvi, telliste ja kipsplaatide värvimiseks. Saate seda kasutada ka kunsti- ja käsitööprojektide jaoks, näiteks seinamaalingute tegemiseks ja kunstiliste elementide lisamiseks kodukaunistusse.

Akrüülvärv lühidalt

Akrüülvärvil on pigment, akrüülsideaine ja akrüülist sõidukikomponendid (vesi). See on veepõhine, kiiresti kuivav värv. Minimaalsete lenduvate orgaaniliste ühendite heitkoguste tõttu ei ole see keskkonnaoht.

Akrüülvärv moodustab kuivades paksu kile, mis toimib kaitsekihina.

Milleks akrüülvärvi kasutatakse?

Kunstnikud ja õpilased valivad akrüülvärvi selle mitmekülgsuse tõttu. Erinevate efektide saavutamiseks saate seda lahjendada või paksendada. Värv sobib lõuendile, kangale, tellisele, betoonile ja puidule.

See on parim valik seinamaalingute, tänavakunsti, mööbli viimistlemise ja miniatuuride jaoks. Akrüülvärv sobib kõige paremini ka kangavärvimiseks ja meisterdamisprojektideks.

Akrüül vs lateksvärv: mis vahe on?

Latex vs acrylic paint comparasion table

Akrüül- ja lateksvärvid erinevad koostise, maksumuse, elastsuse, kuivamisaja, mürgisuse ja muu poolest.

1. Koosseis

Veepõhised akrüül- ja lateksvärvid erinevad koostise ja omaduste poolest. Akrüülvärvi peamised koostisosad on sünteetiline polümeer ja akrüülvaik. Need toimivad värvaineid vees lahustades. Akrüülvärv kuivab kiiresti, moodustades veekindla kihi ning sobib ideaalselt kujutava kunsti, käsitöö, seinamaalingu ja tänavakunsti jaoks.

Lateksvärv on valmistatud veepõhisest polümeeremulsioonist. Värvitüübis kasutatakse polüvinüülatsetaati (PVA), puuvaigust või sünteetilistest materjalidest valmistatud polüestrit. Pigmendid, täiteained ja muud lisandid parandavad värvi välimust pärast kuivamist. See sobib kõige paremini seinte ja puidutööde jaoks.

2. Kuivamisaeg

Akrüülvärvi keskmine kuivamisaeg on 15–20 minutit. See sobib projektidele, mis nõuavad mitut kihti lühikese aja jooksul. Värv kivistub 24 tunniga.

Lateksvärvi kuivamine võtab kauem aega. Kuivamisprotsess võib kesta mõnest tunnist päevani, olenevalt temperatuurist, niiskusest ja värvi paksusest.

3. Kahjustuskindlus

Bränd, tootesari ja värvitüüp mõjutavad värvi vastupidavust. Kuid vastupidavus sõltub ka pinna ettevalmistamisest, värvimistehnikast, viimistlusest ja keskkonnast.

Akrüülvärv koorub, killuneb ja praguneb harvemini kui lateksvärv. Samuti on see pleekimisele, kriidile ja hallitusele palju paremini vastu.

4. Adhesioon

Akrüülvärvil on parem nakkuvus kui lateksvärvil. See kleepub paljudele pindadele, sealhulgas metallile, puidule ja betoonile. Lateks on ka tugeva nakkega, kuid mõnel pinnal võib vaja minna krunti. Akrüülvärv venib ja kahaneb pragunemata või nakkevõimet kaotamata.

5. Toksilisus

Kuna lateksvärv on veepõhine, pole see kuivades mürgine. Kuid kasutamise ajal võib teil esineda pearinglust, kerget iiveldust ja peavalu. Titaandioksiidi ja raudoksiidi sisaldavad lateksvärvid on suurtes kogustes sissehingamisel mürgised.

Mõned akrüülvärvide kaubamärgid sisaldavad ka toksilisi koostisosi, nagu plii. Plii ei ole sissehingamisel ega nahale sattumisel ohutu. Kontrollige pliivaba värvi või hoiatussilti olemasolu. Hoiatussilt näitab mürgiste koostisosade olemasolu värvis.

6. Maksumus ja saadavus

Kuigi lateksvärvid on odavamad, on akrüülvärvide kaubamärgid hõlpsasti saadaval erinevates värvides. Mõlemad on saadaval läikiva, matt- ja satiinviimistlusega.

Lateksvärve on suuremates kogustes, mistõttu on need suurte pindade puhul kuluefektiivsemad. Vaatamata kõrgetele kuludele pakuvad akrüülvärvid rohkem vastupidavust.

7. Säilivusaeg

Lateksvärv kestab suletud anumas kuni 10 aastat, akrüülvärv aga avamata 15 aastat. Kuid akrüülvärvid kuivavad avamisel kiiremini. Ülejäänud värv püsib korralikult suletuna ja jahedas ja kuivas kohas hoituna.

8. Elastsus

Akrüülpolümeeremulsioon muudab akrüülvärvi pärast kuivamist elastseks. Sideaine paisub ja tõmbub kokku temperatuuri muutudes. Tänu sellele ei pragune akrüülvärv välisseintel ja puitmööblil. Lateksvärv pole nii elastne. Seega võivad vee ja äärmuslike temperatuurimuutuste korral tekkida praod ja koorumine.

9. Kasutusalad

Lateksvärv sobib siseseinte, lagede, seinamaalingute ja kaunistuste jaoks. Akrüülvärv on parem valik metallpindadele, kuna see kaitseb metalli rooste eest ning on vee- ja päikesekahjustuste suhtes vastupidav.

10. Hoolduse lihtsus

Lateksvärviga seinu on lihtne puhastada, eriti kui need on värvitud poolläikega või satiinviimistlusega. Akrüülvärvitud pindu on ka lihtne puhastada, nii et selles kategoorias pole suurt erinevust.

11. Kasutajasõbralikkus

Veebaasil lateksvärv on kasutajasõbralikum kui akrüülvärv. Erinevalt akrüülist on lateksvärvid kemikaalivabad ja mittetoksilised. Akrüülvärvid eraldavad siseruumides lenduvaid orgaanilisi ühendeid (LOÜ) ja pealekandmise ajal tugevat lõhna. Akrüülvärvid on ka kõrgel temperatuuril süttivad.

Akrüül vs lateks: võrdlustabel

Funktsioonid Akrüül Lateks
Koosseis Veepõhine Veepõhine
Kuivamisaeg 15-20 minutit 1-2 tundi
Kahjustuskindlus Vastupidav pleekimisele, päikesele, veekahjustustele Aldis lõhenema välisseintel ja mööblil
Adhesioon Nakkub metalli, puidu ja betooni külge Nakkub kipsplaadiga, vajab krunti teistele pindadele
Toksilisus Madala toksilisusega Madala toksilisusega
Maksumus ja saadavus Veel kallim Odav, saadaval suurtes kogustes
Säilitusaeg 5-10 aastat Kuni 10 aastat
Elastsus Kõrge elastsus ja paindlikkus Tõenäolisemalt hakib ja koorib
Kasutusvaldkonnad Metall, lõuend, mööbel, välispinnad Sisepinnad nagu kipsplaat, puit
Hoolduse lihtsus Kaitseb plekke, pestav Lihtne puhastada
Kasutajasõbralikkus Paks ja raskemini kasutatav algajatele Õhuke ja lihtsam peale kanda
Hallitus- või hallituskindlus Kõrge Mõõdukas

Lateksvärvi plussid ja miinused

Plussid:

Mittetoksiline Lihtne puhastada pintslitelt ja pinnalt Odav ja saadaval enamikus värvipoodides Maksimaalse katvuse saavutamiseks on vaja vähe kihti

Miinused:

Puitpindadel kalduvus lõhenemisele ja koorumisele Välispindadel vähem vastupidav

Akrüülvärvi plussid ja miinused

Plussid:

See nakkub enamiku pindadega, sh puit, lõuend, klaas, metall ja plast Akrüülvärv on vastupidav äärmuslikele temperatuuridele Sobib kasutamiseks sise- ja välistingimustes Hingav ja painduv

Miinused:

Erinevalt lateksvärvist on akrüülvärvi väikestes kogustes. Kuivanud pintslitest, riietest ja kätest on raske puhastada

Mis on akrüüllateksvärv?

Akrüüllateksvärv on akrüülvaigu sideainega veepõhine värv. See ühendab parimad lateksi- ja akrüültooted üheks värviks. 100% akrüüllateksvärv on kõrge kvaliteediga, suurepärase nakkuvuse, pestavusega ja värvipüsivusega. Akrüülvaikude kasutamine muudab värvi ka elastseks, seega on see välispindadel vastupidav.

Akrüüllateksvärv nakkub puit-, krohv- ja metallpindadele. Kuid maalrid peavad selle enne läikivatele pindadele kandmist kruntima. Akrüüllateksvärv levib ühtlaselt ja kuivab 1-2 tundi. See on saadaval matt- ja läikiva viimistlusega ning erinevates värvides.

Korduma kippuvad küsimused (KKK) KKK

Kas akrüülvärvi saab vedeldada veega?

Jah, vesi vedeldab akrüülvärvi, kuid annab siiski hea katvuse. 30–50% vee segamine akrüülvärviga aitab saavutada õhema ja voolava konsistentsi. Kuid liiga palju vett kasutades lahustub sideaine ja see ei pruugi pinnale kleepuda.

Kas akrüülvärvi saab kasutada kangal?

Akrüülvärv nakkub kangastele, kui lisada akrüüli. Kangasvahend parandab värvi voolavust ja hoiab ära värvide verejooksu. Kangast saab lihvida ja niisutada ka ilma kandjata, kasutades akrüülvärvi.

Kas lateks värvib aja jooksul kollaseks nagu õlipõhised värvid?

Lateksvärv, erinevalt õlipõhistest värvidest, ei kaldu aja jooksul kollaseks muutuma. Õlipõhiste värvide kollasus algab kõvenemisetapis ja süveneb aja jooksul. Valgete pigmentide ja läbipaistvate lakkide jaoks valige õlipõhise värvi asemel lateksvärv.

Kas pinnad tuleb enne lateksvärvi pealekandmist kruntida?

Krundi kasutamine on vajalik lateksi värvimisel õlipõhise värviga. Kuid lateksvärv võib siledale kipsplaadile maalimisel kruntvärvi asendada. Liimimiskrunt parandab nakkuvust uuel kipsplaadil, puidul ja müüritisel.

Kas akrüülvärvi saab segada teist tüüpi värvidega?

Akrüülvärvi saab segada lateksvärviga, kuna mõlemal on vesibaas. Kuid akrüülvärv ja õlipõhine värv ei segune. Enamik kunstnikke kasutab akrüülidel õlivärve, mitte ei sega neid.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook