Mis on ümbritsev valgus? Kuidas saavutada õige tasakaal

What is Ambient Light? How to Achieve the Right Balance

Ümbritsev valgus on termin, mida kasutatakse antud piirkonna üldise valguse kohta. Ümbritsev valgus on tavaliselt kaudne ja hajutatud, erinevalt otsesematest valgusallikatest, nagu töövalgustus. Ümbritsev valgus sisaldab paljusid valgusallikaid, mis kõik aitavad kaasa meie kodude ja ümbritseva maailma keerukale valguskihile ning on eduka sisevalgusti disaini üks peamisi koostisosi. Me selgitame, kuidas tõhusalt kasutada ümbritsevat valgust ja kihistada teie sisevalgustus nagu professionaal.

What is Ambient Light? How to Achieve the Right Balance

Mis on ümbritsev valgus?

Ümbritsev valgus on tuntud kui üldvalgustus, kuna see on kogu üldine ja kaudne valgus, mis katab kogu ruumi. Ümbritsev valgus erineb fokuseeritud, ülesande- või aktsentvalgustusest, mis sihib kindlat piirkonda ja millel on selge eesmärk. Valgusallikal võib olenevalt selle disainist ja paigutusest olla kaks otstarvet. Näiteks laualamp võib anda ruumi üldvalgust, aga ka valgust lugemiseks või näputööks.

Ümbritseval valgusel on olenevalt piirkonnast palju allikaid. Need võivad hõlmata päikest, kuud ja taevast välistingimustes ning pea-, lampe või seinavalgustust siseruumides.

Ümbritseva valguse allikad

Sisekujunduses kasulikud ümbritseva valgustuse allikad on palju. Erinevatel kellaaegadel õige valgustuse saavutamiseks kasutage erinevaid allikaid.

Loomulik päikesevalgus – Loomulik päikesevalgus on siseruumides üks olulisemaid ümbritseva valguse allikaid. Loomulik valgustus sõltub sellistest teguritest nagu aastaaeg, kellaaeg ja geograafiline asukoht. Akende strateegilise paigutuse ja suurusega saate maksimeerida ümbritsevat loomulikku valgust. Moonlight – Kuuvalgus annab sisemuses pehmema ja peenema ümbritseva valguse. See võib luua rahustava ja rahuliku interjööri atmosfääri. Katuseaken – taeva valgustus tekitab rohkesti ümbritsevat valgust. Katuseaken on hajutatud ja õrnem kui päikese poolt tekitatav ümbritsev valgus. Peegeldused – Valgus, mis põrkab tagasi sellistelt pindadelt nagu seinad, laed ja põrandad, on oluline ümbritseva valguse allikas. Heledad pinnad, millel on suurem valguspeegeldusväärtus (LRV), peegeldavad ruumis rohkem ümbritsevat valgust. Laevalgustid – laevalgustid, nagu lühtrid, rippvalgustid, süvistatavad valgustid ja süvistatavad valgustid, on igat tüüpi laevalgustid. Paljud neist tuledest on dekoratiivsed. Seda tüüpi valgus ei kata ruumi ühtlaselt, seega on kõigi tumedate nurkade valgustamiseks vaja muid valgusallikaid. Seinalambid – Seinalambid on seina külge kinnitatud seadmed, mis pakuvad lokaalset ümbritsevat valgust teatud alade valgustamiseks. Põrandavalgustid – Põrandavalgustid on oluline ümbritseva valguse allikas, mida võib pidada ka töövalgustiks. Inimesed kasutavad põrandalampe ka ruumi dekoratiivse elemendi lisamiseks. Läbipaistvad või riidest varjundid pakuvad rohkem ümbritsevat valgust kui kindlad toonid, mis fokusseerivad valguse kindlas suunas. Lauavalgustid – töölaudadele, abilaudadele ja töölaudadele asetatavad lambid on ruumi ümbritseva valguse oluliseks osaks. Olenevalt laualambi disainist võib see pakkuda nii lokaalset kui ka üldvalgust. Tahke varjundiga ja otsese valgusega lampe on kõige parem kasutada töövalgustuseks, selge või riidest varjundiga lampe saab kasutada üldvalgustuseks teatud piirkondades. Lahtivalgustus – äärtesse, süvenditesse või muudesse arhitektuursetesse objektidesse (nt abajatesse) paigaldatud valgustus võib tekitada ruumis pehmet ja kaudset ümbritsevat valgust. LED-ribad – need on painduvad valgusribad, mida saate paigaldada piki pindasid ja süvistatud alasid, et pakkuda ümbritsevat valgustust ja tõsta esile ruumi teatud funktsioone. LED-valgustid on väärtuslikud, kuna saate muuta värvitemperatuuri vastavalt kellaajale, aastaajale ja soovitud õhkkonnale.

Geometric modern headboard with backlit light

Ümbritseva valguse õige tasakaal

Ümbritseva valguse optimaalse tasakaalu saavutamine sõltub erinevate tegurite läbimõeldud kaalumisest, et luua mugav ja visuaalselt atraktiivne õhkkond.

Saate aru ruumi suurusest ja otstarbest

Hinnake ruumi suurust ja kuju, enne kui otsustate ruumi ümbritsevate valgusallikate üle. Suuremad ruumid ja ruumid, kus on ebamugavad või varjatud alad, nõuavad rohkem ümbritsevat valgusallikat, et saavutada kogu ruumis ühtlane üldvalgustus. Näiteks ruudu- või ristkülikukujuline ruum võib vajada ainult ühte laevalgustit koos teiste toetavate ümbritsevate valgustitega, näiteks lampidega, samas kui mitme ebakorrapärase kujuga tsooniga ruum võib vajada laevalgustit igas piirkonnas.

Samuti peaksite arvestama ruumi otstarbega. Erinevad ülesanded ja funktsioonid nõuavad erinevat valgustuse taset.

Kaaluge ruumi värve ja pindu

Heledad seinad, põrandad ja laed peegeldavad rohkem valgust kui tumedad pinnad või ruumid, kus on vähem loomulikku valgust. See tähendab, et heledates ruumides võib vaja minna vähem kunstlikke valgusallikaid kui tumedates või vähemate või väiksemate akendega tubades.

Kasutage kihilist lähenemist

Ruumi valguse tasakaalustamiseks saate kihistada mitut tüüpi ümbritsevat valgust. Nii saavutate ka kihilise välimuse, mis aitab anda teie ruumile kohandatud ja ümara ilme. Valige ruumi sügavuse tagamiseks erinevad ambinet-valgustid, näiteks laevalgustid, süvistatavad valgustid või lambid.

Jaotage valgus ühtlaselt

Mõelge, kus vajate ruumi valgustamiseks ümbritsevat valgusallikat. Iga pimedat nurka ei saa ümbritseva valgusega välja juurida, kuid võite kaaluda, kus üldvalgus kõige rohkem mõjutab. Täiendage liigutatavate tuledega, näiteks lampidega, kui te ei saa kasutada ülatulesid.

Kasutage looduslikku valgust

Looduslik valgus võib olla üks olulisemaid ümbritseva valguse allikaid. Loomulik valgustus sõltub aga suuresti aastaajast, kellaajast, asukohast ning akna suurusest ja asukohast. Et olla vähem sõltuv kogu päeva kunstlikust ümbritsevast valgusest, maksimeerige akende loomulikku valgust, kasutades varuaknakatteid. Läbipaistvad kardinad on selleks optimaalsed, kuna võimaldavad piisavalt valgust, säilitades samas privaatsuse.

Kaaluge dimmereid

Teie ümbritseva valgustuse vajadused on päeva jooksul erinevad. Seetõttu on ülioluline, et oleks võimalik juhtida ümbritseva valguse hulka konkreetses ruumis. Selleks on abiks valgustustulede, eriti õhuliinide, hämardid, nagu ka mitmed valgusallikad, näiteks lambid, mida saab vastavalt vajadusele sisse ja välja lülitada.

Fookuspunkti loomine

Kasutage ruumi fookuspunkti loomiseks ühte ümbritsevat valgusallikat. Valguse optimaalsete fookuspunktide hulka kuuluvad lühter või rippvalgusti. Parim on asetada see fookuspunkt istumis- või söögitoa kohale või fuajee keskele.

Hele värv

Valguse värvus, nii soe kui ka jahe, mõjutab märgatavalt meeleolu ja tunnet, mis tekib konkreetses ruumis. Enamasti tundub jahe sinise alatooniga valgus üldise sisevalgustuse jaoks liiga karm. Soe valgustus ehk kollase alatooniga valgus loob hubase atmosfääri. Enamik eksperte soovitab ümbritsevat valgust vahemikus 2000K, erevalge, kuni 3000K, soe valge.

Katsetage ja kohandage

Koostage ruumi valguskujundus ja hinnake, kuidas valgustus sobib ruumi eesmärgi ja suurusega. Ärge kõhelge valgusteid reguleerimast, kui mõni piirkond vajab rohkem või vähem valgust. Muutused mööblis või ruumi värvitoonis võivad nõuda ka valguskujunduse muutmist.

Headboard wall ambient lighting fixture

Valguse tüübid ümbritseva valgusega kihistamiseks

Saate kasutada kõiki saadaolevaid valgusallikaid, et luua kihiline välimus, et anda oma ruumile sügavust ja huvi. Paljudel neist valgustüüpidest on mitu eesmärki ja need toimivad teatud otstarbel, kuid need pakuvad ruumis ka mõnda ümbritsevat valgust.

Töövalgustus – töövalgustus valgustab ala, kus teete konkreetseid toiminguid, näiteks laualamp õppimiseks või köögikapi valgustus. Aktsentvalgustus – see valgustus tõstab teatud alad esile, et neile rohkem tähelepanu tõmmata. Näiteks võite valgustada teatud arhitektuurilisi funktsioone oma kodus või seinakunsti. Dekoratiivne valgustus – seda tüüpi valgustitel on esteetiline ja funktsionaalne eesmärk. Lühtrid, dekoratiivsed ripatsid ja esteetilised põrandalambid köidavad pilku, pakkudes samal ajal ümbritsevat valgust. Kappide valgustus – see valgustus paigaldatakse kappide alla, et valgustada kööki või vitriinkappe. Erivalgustus – need hõlmavad valgustust ainulaadsetel eesmärkidel, näiteks kunstiteoste esitlemiseks.

Inspiratsioon ümbritsevast valgusest

Majaomanikud ja sisekujundajad kasutavad ümbritsevat valgust, et luua palju erinevat tüüpi sügavuse ja funktsionaalsusega ruume.

Elutoa ümbritsevad valgustid

Ambient Lights for Living RoomSwidany Int. Kauplemine

Mõelge selle elutoa valgusele; sellel on neli ümbritseva valguse allikat, mis aitavad kaasa üldisele tasakaalule ruumis ja pakuvad erinevaid funktsioone.

Imeilus lühter annab ruumis muljetavaldava fookuspunkti ja pehme valguse kogu ruumis. Loodusliku valguse eeliseks on suur aken. Diivani kõrval olev lamp toimib nii ümbritseva kui ka töövalgustusena lugemiseks või pisidetailide tööks.

Ambient söögitoa valgus

Ambient Dining Room LightCaffe Latte Home

Kaasaegses söögitoas, nagu see, lisab liiga palju lisavalgustusallikaid visuaalset segadust, mis kahjustab disaini. Selles söögitoas on suurepärane lühter, mis tagab suurema osa ruumi ümbritsevast valgusest. Kuid disainer on lisanud ka silmapaistmatud süvistatavad kanistrivalgustid, et vastavalt vajadusele valgustada tumedaid nurki.

Magamistoa ümbritsev valgustus

Bedroom Ambient LightingMerevaigust interjöörid

Erinevat tüüpi valguse kombinatsioon magamistoas on vajalik üldiste ülesannete täitmiseks ja magamaminekuks valmistumiseks. Lühter pakub üldvalgust ja fookuspunkti. Öökappidel on riidest varjund, nii et need annavad lugemiseks nii üldvalgust kui ka töövalgustust.

Ümbritsev valgustus avatud korruseplaanides

Ambient Lighting in Open Floor PlansKodud armastusele AU

Avatud põrandaplaanid on praegusel ajastul populaarsed. Need pakuvad ruumi kasutamisel paindlikkust ning on kerge ja õhulise stiiliga. Siiski peavad valgusallikad olema piisavad, et hoida ruumi valgustatuna.

Selles avatud ruumis kasutatakse nii rajavalgustust kui ka rippvalgustit. Samuti on majaomanikud püüdnud lisada võimalikult palju loomulikku valgust suurte akende ja katuseakendega.

Ambient seinavalgustus

Ambient Wall LightingFokaalne sisekujundus

Selles söögitoas on LED-lühter, mis annab valgust lauale, kuid ei ole piisav kogu ruumi jaoks. Seinavalgustid on pehme ümbritseva valguse vorm, mis valgustab kohti, kuhu lühter ei ulatu. Seinavalgusti sobib hästi kaasaegsete ja minimalistlike disainistiilidega.

Kui teile meeldib meie leht, jagage seda oma sõpradega & Facebook